Mezinárodní společná kontrolní akce na bezpečnost dětských oděvů vybavených šnůrami
Mezinárodní kontrolní akce byla zahájena v říjnu roku 2008 a je zaměřena na dodržování požadavků Evropské směrnice č. 2001/95/EC – GPSD (General Product Safety Directive - v České republice dodržování požadavků zákona č. 102/2001 Sb., o obecné bezpečnosti výrobků.
Účel:

 Účelem kontroly je ověřit, zda jsou v členských státech EU dodržovány bezpečnostní požadavky stanovené evropskou normou č. EN 14682, která patří mezi normy vyhlášené k výše uvedené směrnici a stanoví základní bezpečnostní požadavky na oděvy pro malé děti (do věku 7-mi let) i větší děti (do věku 14-ti let). Kontrolu provádějí vybrané pracovnice ze  všech inspektorátů České obchodní inspekce.

 

 

Inspektorát České obchodní inspekce

Počet kontrolovaných subjektů  v průběhu

ledna a února

Počet kontrolovaných subjektů se zjištěním

 

Středočeský a

Hl. město Praha

9

3

Jihočeský a Vysočina

 

22

15

Plzeňský a Karlovarský

 

7

7

Ústecký a Liberecký

 

21

21

Královéhradecký a Pardubický

9

6

Jihomoravský a Zlínský

 

3

3

Moravskoslezský a Olomoucký

7

6

 

Celkem

 

78

 

61

 

 

Odběr vzorků:

 

Odběr vzorků kontrolovaných výrobků k ověření bezpečnostních požadavků nebyl dosud proveden, protože zjištěné nedostatky v požadavcích na bezpečnost byly v řešených případech zcela průkazné. Odběry vzorků budou provedeny po dohodě s celoevropským koordinátorem projektu tehdy, pokud pracovní skupina požádá o předvedení konkrétního oděvu a následně usoudí, že posouzení ve zkušební  laboratoři, která je certifikována pro posuzování oděvů dle EN 14682, je pro řádné provedení kontroly a ověření bezpečnosti konkrétního dětského ošacení nezbytné.  

 

 

 

Dosud zjištěné závady u kontrolovaných dětských oděvů vybavených šňůrami a stahovacími šňůrami, které představují riziko poranění nositele při běžném způsobu používání:

 

  • Oděv je vybaven šňůrami na stažení a funkčními šňůrami u kapuce a v oblasti krku u oblečení pro malé děti (do 7-mi let věku, tj. do výšky 134 cm) – viz příklad fotografie číslo 1.
  • Oděv je vybaven šňůrami na stažení a funkčními šňůrami u kapuce a v oblasti krku s volnými konci u oblečení pro starší děti do 14-ti let věku – viz příklad fotografie číslo 2.
  • Volné konce šňůr na stažení v oblasti pasu jsou delší než povolené délky, případně nejsou k oblečení připevněny např. zapošitím, minimálně v jednom místě ve stejné vzdálenosti od výstupních bodů – viz příklad fotografie číslo 3. 
  • Šňůry na stažení u kalhot, které jsou vyrobeny tak, aby končily u kotníků, nejsou na spodním okraji celé uvnitř oděvu, případně vytváří smyčku pod dolními okraji oděvu -  viz příklad fotografie číslo 4.

 

 

 

Opatření  uložená  inspektoráty  ČOI:

 

Na základě výše uvedených  skutečností, byl  pro nedodržení  ustanovení § 3 odst. 1) písm. a) zákona č. 102/2001 Sb., o obecné bezpečnosti výrobků, uložen zákaz dalšího prodeje  celkem  1 031 kusů oděvů určených  pro malé i starší děti v celkové hodnotě 174.890,- Kč.

 

Podstatná většina oděvů, převážně určených pro malé děti, byla zakázána pro nedodržení stanovených bezpečnostních požadavků v oblasti krku a kapuce, kdy u menších dětí může dojít k zachycení šňůrami např. na zařízeních hřišť (na skluzavkách a prolézačkách). Pružné šňůry s kovovými či plastovými koncovkami mohou rovněž způsobit zranění v obličeji.    

 

 

Závěr:

 

V návaznosti na rozsah dosavadních zjištění lze konstatovat, že bezpečnostní požadavky normy EN 14682, která je rovněž zařazena do českého normalizačního systému jako ČSN EN 14682, nejsou v dostatečné míře výrobci dětského oblečení dodržovány. Závadné výrobky jsou většinou bezejmenné, bez informací o konkrétním dovozci či výrobci, pravděpodobně Asijské provenience.

 

Probíhající kontroly napomáhají zvýšení povědomí o bezpečnostních požadavcích na dětské oblečení mezi prodejci i distributory tohoto sortimentu výrobků. Dosavadní výsledky korespondují se zjištěními z dalších členských států, které jsou účastníky společného projektu.

 

Zjištěné informace uvedené ve zprávě, budou předány koordinátorovi společného projektu k využití a zapracování do průběžné zprávy o situaci na společném trhu Evropské Unie pro PROSAFE - (The Product Safety Enforcement Forum of Europe).


Přílohy
Copyright 2010 Česká obchodní inspekce
Stránky navštívilo již {visit_rate value='visitors'} uživatelů