Zpráva o bezpečnosti zapalovačů uváděných na trh

Praha 5.6.2008 - Kontrolami zapalovačů uváděných na trh bylo zjištěno, že i po skončení přechodného období se zakázané druhy zapalovačů na trhu objevují . Již průběh první etapy kontrolní akce však ukazuje, že kontroly plní svůj účel a počet zapalovačů, které jsou označeny jako „novelty“ či zapalovače, u kterých není prokazatelné použití tzv. dětské pojistky, se významnou měrou snižuje. Vzhledem k probíhajícímu došetřování jednotlivých případů lze předpokládat, že v další fázi budou kontroly ve větší míře postihovat i dovozce těchto výrobků do České republiky ze třetích zemí a distributory z EU.


Ze strany ČOI jde při kontrolách o snahu ověřit aktuální situaci na trhu u daného sortimentu výrobků – kuřáckých zapalovačů. Tyto výrobky jsou na trhu běžně dostupné pro celou spotřebitelskou veřejnost a při nedodržení stanovených technických parametrů a omezení jsou ohroženy hlavně malé děti, které se s těmito výrobky mohou dostat bez jakýchkoli omezení do styku. Účelem kontroly je ověřit, zda prodávané výrobky jsou v souladu se základními bezpečnostními požadavky uvedenými v technické normě ČSN EN ISO 9994 a požadavky uvedenými v NV č. 198/2007 Sb.

Při akci se pracovníci ČOI zaměřili převážně na vizuální prohlídku prodávaných zapalovačů a praktické odzkoušení, zda při prodeji nevykazují známky nedodržení základních bezpečnostních požadavků a zda jsou tyto výrobky při prodeji konečnému uživateli vybaveny značením a informacemi tak, aby každý spotřebitel měl dostatek relevantních a srozumitelných informací o bezpečném používání.

Akce je celoroční. Kontroly se účastní všechny inspektoráty České obchodní inspekce a byly zahájeny dne 14. března 2008, tj. v přímé návaznosti na datum, kdy vstoupil v platnost úplný zákaz prodeje zapalovačů „novelty“ a byl ukončen doprodej zapalovačů, které nesplňují požadavky  NV  č. 198/2007 Sb.  Celkem  bylo u distributorů a dovozců těchto výrobků do 30. dubna 2008 provedeno 294 kontrol a v 99 případech byly zjištěny závady. 

 
Inspektorát České obchodní inspekce
Počet kontrolovaných subjektů  
distributor + dovozce
Počet kontrolovaných subjektů se zjištěním
 
Středočeský a Hl. města Prahy
 
32
 
10
Jihočeský a Vysočina
 
 
10
 
7
Plzeňský a Karlovarský
 
 
149
 
40
Ústecký a Liberecký
 
 
27
 
21
Královéhradecký a Pardubický
 
39
 
3
Jihomoravský a Zlínský
 
 
12
 
3
Moravskoslezský a Olomoucký
 
25
 
15
 
Celkem
 
294
 
99
 


Zjištěné nedostatky u zapalovačů nabízených k prodeji:
 
  • Nabídka a prodej zapalovačů „novelty“ tj. výrobků, které jakýmkoli jiným způsobem připomínají jiný předmět určený k získání pozornosti dětí mladších než 51 měsíců nebo předmět jimi přímo používaný nebo vydávající zábavné zvukové efekty či zkonstruovaný s pohyblivými efekty.
  • Prodej zapalovačů bez dětských pojistek (při provedené kontrole nebyly k dispozici informace dokládající, že kontrolované zapalovače jsou vybaveny dětskou pojistkou)
  • Prodej výrobků bez informací pro spotřebitele o bezpečném používání výrobku
  • Prodej výrobků bez informací pro spotřebitele o bezpečném používání výrobku v českém jazyce
  • Při kontrole nebyly k dispozici informace identifikujících výrobce či dovozce do EU, případně předcházejícího distributora výrobků
 
Další zjištěné nedostatky, které nemají přímou souvislost s bezpečnostní zapalovačů:
 
  • Prodej výrobků bez informací o ceně
  • Prodejna nebyla označena stanoveným způsobem
  • Nebyly sděleny informace o možnosti uplatnění reklamace a provádění záručních oprav
  • V prodejně nebylo vyvěšeno upozornění o zákazu prodeje alkoholických nápojů osobám mladším 18-ti let
 
Odběr vzorků zapalovačů k ověření bezpečnostních požadavků či funkční dětské pojistky nebyl v této fázi kontrolní akce proveden.

Opatření uložená inspektoráty ČOI
 
A)    Dle zák. č. 64/1986 Sb., o ČOI, v platném znění a zákona č. 102/2001 Sb., o obecné bezpečnosti výrobků v platném znění, byly vydány zákazy prodeje na 9.763 ks zapalovačů  v celkové  hodnotě: 157.746.- Kč.
 
B)     Za porušení právních norem bylo uloženo 21 blokových pokut v celkové výši 15.000,- Kč. 
 
C)    V rámci šetření byly nebo budou podány návrhy na zahájení 88 správních řízení pro porušení ustanovení platných zákonů.
 
 
Závěr:
           
V návaznosti na rozsah zjištění lze konstatovat, že i po skončení přechodného období se zakázané druhy zapalovačů objevují na trhu. Již průběh první etapy kontrolní akce však ukazuje, že kontroly plní svůj účel a počet zapalovačů, které jsou označeny jako „novelty“ či zapalovače, u kterých není prokazatelné použití tzv. dětské pojistky, se významnou měrou snižuje. Vzhledem k probíhajícímu došetřování jednotlivých případů lze předpokládat, že v další fázi budou kontroly ve větší míře postihovat i dovozce těchto výrobků do České republiky ze třetích zemí a distributory z EU.
Copyright 2010 Česká obchodní inspekce
Stránky navštívilo již {visit_rate value='visitors'} uživatelů