sobota 27. května 2017 06:21 Jazyk: ČeskyEnglish Podrobné vyhledávání

Home > Pro média > Tiskové zprávy

Tiskové zprávy

Tabák - 2016

(Praha, 10.květen 2017) Česká obchodní inspekce se v rámci kontrolních akcí uskutečněných v roce 2016 zaměřila i na kontrolu nabídky, prodeje a skladování tabákových výrobků. Především se jednalo o dodržování zákona č. 353/2003 Sb., o spotřebních daních. V roce 2016 provedli inspektoři ČOI 3 845 kontrol. Porušení zákona o spotřebních daních zjistili ve 36 případech, kdy nejčastěji prodejci účtovali jiné ceny, než byly uvedené na tabákových nálepkách. Dále byl zjištěn prodej neznačených cigaret a byl porušen zákaz vázat prodej cigaret k prodeji jiných předmětů. „Lze tedy konstatovat, že kontrolní akce ČOI zaměřená na tabákové výrobky byla, mimo jiné, ovlivněna i změnou sazby spotřební daně od 1. ledna 2016. Poté, co v prvním čtvrtletí došlo ke změně sazby spotřební daně a doprodeji výrobků označených tabákovou nálepkou odpovídající staré sazbě daně, které byly prodávány spolu s výrobky označenými nálepkou odpovídající nové sazbě daně, se situace zlepšila. V této oblasti stále dochází k porušování zákona, a proto bude pozornost České obchodní inspekce i nadále zaměřena na monitorování a kontrolu této rizikové oblasti trhu,“ řekl ředitel České obchodní inspekce Mojmír Bezecný.

Zimní sezona - 2016

(Praha, 5. květen 2017) Letošní zima přinesla nejen více sněhu, ale i více zjištěných nedostatků při kontrolách České obchodní inspekce, která provedla v období zimní turistické sezóny 477 kontrol zaměřených na nabídku a prodej výrobků a poskytování služeb. Kontrola probíhala především v horských rekreačních střediscích, sportovních areálech, zimních stadionech, kluzištích, lanovkách, vlecích, půjčovnách sportovních potřeb a provozovnách veřejného stravování. Inspektoři ČOI zjistili porušení právních předpisů ve 151 případech, kdy v této zimní sezóně provedli o 72 kontrol více než v sezóně 2015-2016 . V procentuálním vyjádření došlo ke zvýšení počtu kvalifikovaných nedostatků téměř o 3,5 oproti roku minulému. „Kontrolní akce České obchodní inspekce prokázala, že v turistických centrech a dalších rekreačních střediscích neustále dochází k poškozování spotřebitelů, zejména v oblasti pohostinství. Mezi nejčastěji zjišťované nedostatky patřilo neseznámení spotřebitele s cenami nabízených výrobků a poskytovaných služeb. ČOI bude v této kontrolní činnosti pokračovat i v další zimní sezóně,“ řekl ústřední ředitel České obchodní inspekce Mojmír Bezecný.

Obchodníci na Floře Olomouc porušili zákon téměř ve 45 %

(Olomouc, 4. květen 2017) Flora Olomouc je jednou z největších tuzemských zahradnických výstav. Během této tradiční akce se na olomouckém výstavišti nabízejí a prodávají nejen zahradnické potřeby, ale i další sortiment, včetně občerstvení. Česká obchodní inspekce každoročně monitoruje dodržování právních předpisů. V letošním roce uskutečnila 18 kontrol a z tohoto zjistila pochybení téměř ve 45 %.

ČOI kontrolovala zahradní sortiment i padělky

(Ústí nad Labem, 2. květen 2017) S příchodem jara zahájili obchodníci sezónní prodej zahradního sortimentu. Své produkty nabízí a prodávají nejen na trzích a v kamenných obchodech, ale i na zahradních veletrzích. Inspektoři České obchodní inspekce Ústeckého a Libereckého kraje uskutečnili kontrolu na veletrhu Zahrada Čech v Litoměřicích, kde prověřili 16 prodejců květin, ovocných stromů a sadby. V rámci akce kontrolovali také prodej dalšího sortimentu, jako jsou například domácí spotřebiče, zahradní nářadí, hračky, potravinové produkty a občerstvení. U nabídky a prodeje těchto produktů bylo zjištěno porušení zákona o ochraně spotřebitele, kdy inspektoři mimo jiné zajistili zboží s podezřením na porušení některých práv k duševnímu vlastnictví.

Návod na údržbu kola požadujte v češtině

(České Budějovice, 28. duben 2017) S příchodem jara hlásí obchodníci zvýšenou poptávku a nákup jízdních kol. Na tento sortiment se zaměřila i Česká obchodní inspekce Jihočeského kraje a Vysočiny a v první polovině dubna 2017 uskutečnila mimořádnou kontrolní akci. Celkem prověřila 42 prodejců a u více než poloviny z nich zjistila porušení zákona o ochraně spotřebitele. Nejčastějším případem bylo poskytnutí informace o použití nebo způsobu údržby výrobků pro cyklo sport v cizím jazyce.

PHM - březen 2017

(Praha, 27. duben 2017) Česká obchodní inspekce při pravidelné kontrole jakosti pohonných hmot v měsíci březnu zaznamenala mírné zhoršení. Z celkového počtu 246 vzorků pohonných hmot nevyhovělo stanoveným jakostním požadavkům 5 odebraných a laboratorně kontrolovaných vzorků, což je o 2 nevyhovující vzorky více než v měsíci únoru. V rámci kontrol inspektoři vydali zákaz prodeje na 19 417 litrů automobilového benzínu a motorové nafty v celkové hodnotě téměř 590 tisíc korun.

Slevy - 2016

(Praha 21. dubna 2017) Nákup zboží za akční ceny se nemusí vždy vyplatit. V české obchodní síti se i v roce 2016 spotřebitel setkával s tím, že deklarovaná cena zboží ve slevě byla při platbě u pokladny zcela jiná. V roce 2016 Česká obchodní inspekce uskutečnila 5 355 kontrol zaměřených na dodržování nabídky a prodeje zboží za akční slevy a zboží ze sezónních slev. Porušení obecně závazných právních předpisů zjistila v 2 290 případech, což je 42,8 %. V této oblasti se situace oproti roku 2015 nezlepšila (43% zjištění). I nadále se inspektoři nejčastěji setkávali s tím, že prodávající neinformovali spotřebitele o ceně prodávaných výrobků nebo poskytovaných služeb v souladu s cenovými předpisy, zejména ho pak neseznámili s konečnou cenou, tj. cenou po slevě. Česká obchodní inspekce v roce 2016 pravomocně uložila 1 801 pokut v celkové výši téměř 16,5 milionů, což je o 392 pokut a téměř o 3,2 milionů více než v roce 2015. „Nákup zboží ve slevě je pro českého spotřebitele stále atraktivní. Česká obchodní inspekce však doporučuje, především kupujícím v obchodních řetězcích, kde často probíhají celoroční výprodeje, pečlivě si kontrolovat, zda avízovaná cena na letáku nebo v regálu odpovídá ceně účtované,“ říká k problematice ředitel České obchodní inspekce Mojmír Bezecný.