úterý 24. ledna 2017 16:08 Jazyk: ČeskyEnglish Podrobné vyhledávání

Home > Pro média > Tiskové zprávy

Tiskové zprávy

Alkohol - 3.Q 2016

(Praha, 7. prosince 2016) Česká obchodní inspekce pravidelně provádí kontroly v oblasti prodeje alkoholu v tuzemské obchodní síti. Přestože během 3. čtvrtletí 2016 prodejci neporušili zákon o povinném značení lihu, tak i nadále dochází k nedodržování předpisů u dalšího zboží, které má ČOI ve své dozorové pravomoci. V tomto segmentu pak z 1 226 provedených kontrol bylo ČOI zjištěno pochybení v 521 případech, což je téměř 43 procent. Ve 3. čtvrtletí bylo za porušení těchto předpisů inspektoráty uloženo 520 pokut v celkové hodnotě 2 533 500 korun.

Společná kontrolní akce ve Svitavách

(Hradec Králové, listopadu 2016) Na konci listopadu se uskutečnila ve Svitavách společná kontrolní akce, na které se mimo inspektorů České obchodní inspekce Královéhradeckého a Pardubického kraje podíleli i pracovníci Celního úřadu pro Pardubický kraj a České inspekce životního prostředí z Hradce Králové. Předmětem kontroly bylo prověření obchodní sítě, včetně dalších provozoven, které poskytují stravovací služby a občerstvení. Porušení právních předpisů bylo zjištěno u 71 procent kontrolovaných osob.

E-shopy - 3.Q 2016

(Praha, 2. prosince 2016) S příchodem vánočních svátků zaznamenávají především e-shopy zvýšený zájem o nákup zboží. Pro obchodníky i spotřebitele je vánoční prodej jedním z nejdůležitějších období roku. S nárůstem obliby nákupu přes internet zaznamenala Česká obchodní inspekce i nárůst nekalých praktik, které prodejci e-shopů používají. Ve 3. čtvrtletí 2016 bylo při kontrolách u tohoto typu prodeje zjištěno porušení zákona téměř v 90 procentech, což je o 4 procenta více než ve 2. čtvrtletí 2016 „Při kontrolách e-shopů se i nadále objevují nedostatky v poskytování nesprávných informací nebo povinné informace zcela chybí. Prodávající také často neuvádějí informaci o subjektech mimosoudního řešení spotřebitelských sporů. Tuto povinnost jim ukládá od února 2016 zákon o ochraně spotřebitele. Vzhledem k vysokému počtu zjištěných nedostatků bude Česká obchodní inspekce v kontrolách internetových prodejců pokračovat i v následujícím čtvrtletí,“ uvedl ústřední ředitel České obchodní inspekce Mojmír Bezecný.

Padělky - 3.Q 2016

(Praha, 28. listopad 2016) Padělky značkových výrobků byly i ve 3. čtvrtletí 2016 předmětem kontrolní akce České obchodní inspekce. V tomto období se uskutečnilo 346 kontrol, při kterých inspektoři zajistili téměř 10 300 kusů padělků v hodnotě originálů za více než 28 miliónů korun. Z celkového počtu zajištěných výrobků převažovaly ochranné známky značek Michael Kors, Adidas, Minions a Nike. Největší objemy zabavených výrobků se týkaly videí, audio výrobků, textilu, obuvi, hraček a dalšího sortimentu jako například slunečních brýlí, deštníků a drogistického zboží. Při kontrolách spolupracovala ČOI s Policií ČR a Celní správou.

MPO a ČOI upřesňují informace k „dokladu o zakoupení“

(Praha, 25. listopadu 2016) Na včerejší společné tiskové konferenci ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka a ústředního ředitele České obchodní inspekce Mojmíra Bezecného zazněla ústy ústředního ředitele krátká informace, která dnes byla doplněna tiskovou zprávou, že povinnosti podnikatelů v souvislosti se zákonem č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele (který platí již víc než dvě desetiletí), se nemění příchodem zákona č. 112/2016 Sb., o evidenci tržeb.

EET nenahradí „doklad o zakoupení“, trvejte na něm

(Praha, 25. listopadu 2016) Česká obchodní inspekce v souvislosti s novou povinností podnikatelů týkající se elektronické evidence tržeb upozorňuje spotřebitele, že mají stále nárok na „doklad o zakoupení“ při nákupu zboží či služeb a měli by na něm trvat. Chystaná povinná účtenka pro elektronickou evidenci tržeb takový doklad nenahrazuje. Vystavení „dokladu o zakoupení“ bude Česká obchodní inspekce i nadále kontrolovat.

Slevy - 3.Q 2016

(Praha, 24. listopadu 2016) Slevy v obchodech nejsou jen sezonní záležitostí. Také z tohoto důvodu Česká obchodní inspekce kontroluje nabídku a prodej výrobků za akční ceny a výrobky ze sezónních slev v průběhu celého roku. Ve 3. čtvrtletí 2016 provedli inspektoři na celém území České republiky 933 kontrol. Z toho k porušení zákona došlo v 394 případech, což je 42 procent. Ve srovnání s 2. čtvrtletím 2016, kdy prodejci porušili právní předpisy téměř v téměř 48 procentech kontrol, lze říci, že došlo k mírnému zlepšení. Stále však výsledky kontrol ukazují, že řada prodejců zákon nedodržuje, a tak ve 3. čtvrtletí bylo uloženo 343 pokut v celkové výši 3 885 000 korun.