pátek 26. května 2017 20:52 Jazyk: ČeskyEnglish Podrobné vyhledávání

Home > Pro spotřebitele > Rizikové e-shopy

Rizikové e-shopy

Zde Česká obchodní inspekce uvádí informace o e-shopech, které považuje za rizikové především z důvodu nedodržování některých zákonných povinností a obtížné vymahatelnosti spotřebitelských práv, protože tyto obchody mají neznámé provozovatele, nebo jejich provozovatelé sídlí ve státech mimo EU:

 

www.instalaterstvi-lavicka.cz
www.nejsemvelbloud.cz
www.1soukromazskv.cz
www.obchudeksen.cz
www.arena-cross.cz
www.bytyholice.cz
www.berounmaminkam.cz
www.vsdubrava.cz
www.dchrad.cz
www.kozloviceunepomuka.cz

Na stránkách je nabízena zejména obuv. Na těchto doménách se nevyskytují žádné údaje o prodávajícím. Obchodní podmínky nasvědčují tomu, že se jedná o nepovedený (automatický) překlad do českého jazyka. Česká obchodní inspekce před nákupem na těchto doménách spotřebitele varuje. Název internetové stránky často ani neodpovídá  prodávanému sortimentu (v názvu internetové stránky je např. výraz „instalatérství“, prodávaným zbožím je však obuv). Registrátorem stránek je společnost 1API GmbH, Talstrasse 27, 66424 Hamburg, Německo, držitelem zpravidla osoby sídlící v Německu či na české fiktivní adrese.

(19. 05. 2017)

---------------------------------

newenergysaver.pro
cz.technoweek.info
abcmagazine.pro

Na webu prodej zařízení na šetření spotřeby elektrické energie. Toto zařízení však energii nešetří, ale naopak ji spotřebovává. Může se navíc jednat o nebezpečný výrobek. V roce 2012 byl do systému RAPEX nahlášen výrobek Power Factor Saver, výrobek představoval nebezpečí úrazu elektrickým proudem, protože napětí na kolících po odpojení výrobku ze zásuvky bylo příliš vysoké. Zařízení je prodáváno např. na internetových stránkách newenergysaver.pro, cz.technoweek.info, abcmagazine.pro. Internetové stránky jsou provozovány zahraničními osobami, konkrétně společností PROTECTSERVICE, LTD., se sídlem na Kypru (abcmagazine.pro a newenergysaver.pro), stránky cz.technoweek.info jsou provozovány společností WhoisGuard, Inc. se sídlem v Panamě.

(19. 05. 2017)

---------------------------------

play.mobistos.com/lpx/CvQNE5zrXO

Stránka láká na výhru v podobě iPhone7, z textu drobným písmem je ale patrné, že se ve skutečnosti jedná o předplatné prémiových SMS v ceně 99 Kč/týden. Provozovatel je podle textu na stránce subjekt sídlící v Singapuru, stránky jsou zaregistrované na subjekt sídlící v Panamě.

(02. 05. 2017)

---------------------------------

www.cze-rb.com

Na stránkách jsou nabízeny sluneční brýle, údajně značky Ray Ban. Ze stránek není zřejmé, kdo je prodávajícím, místo kontaktních údajů je k dispozici pouze kontaktní formulář, informace o možnosti odstoupení od smlouvy a uplatnění reklamace nejsou zcela v souladu se zákonem. Stránky jsou registrované na subjekt sídlící v Číně.

(19. 04. 2017)

---------------------------------

cz.top-battery-adapter.com

Jedná se o internetový obchod nabízející akumulátory a adaptéry na notebooky. Jde zcela evidentněo  zahraniční web, jako kontakt má jen webový formulář a adresu uvádí: Rm 37, 2/F, Tsuen Cheng Center, Sai Lau Kok Road, Tsuen Wan, NT, HKSAR. Web je přeložen do češtiny evidentně robotem, nákup zde se rovná riziku nákupu na ulici od neznámé osoby, možnost reklamace takřka nulová. Spotřebitelé v podnětech uvádějí, že si tam objednali adaptér (platba samozřejmě předem na účet přes Paypal), poslali ze zahraničí jiný typ adaptéru a dále už nekomunikují.

(18. 04. 2017)

---------------------------------

www.kneeactiveplus.cz a www.yourofferpro.com/420/kneeactive

Na stránkách je nabízen tzv. „inovativní magnetický pásek“ Knee Active Plus. Na těchto stránkách ani nikde v podmínkách není uvedena identifikace prodávajícího, pouze telefonní číslo a kontaktní formulář. Stránky jsou registrované na subjekty sídlící v Polsku a USA. Obrázky údajných spokojených spotřebitelů jsou velmi pravděpodobně staženy z fotobank. Žádnou osobu jména Marek Michalovský, která by provozovala ordinaci v Praze, se nepodařilo dohledat ve veřejných rejstřících, vč. seznamu lékařů České lékařské komory, ani na dalších veřejných zdrojích informací. Fotografie údajného Marka Michalovského byla nalezena na stránkách kliniky plastické chirurgie v irském Corku, podle těchto stránek se ve skutečnosti jedná o fotografii lékaře Seana T. O`Sullivana (viz http://www.plastossurgical.ie/our-team).

(06. 04. 2017)

---------------------------------

www.modniznacky.com

Důvod zveřejnění: Z webových stránek není zřejmé, kdo je provozovatelem e-shopu, tedy s kým spotřebitel uzavírá smlouvu a vůči komu může nárokovat svá práva. Obchodní podmínky, stejně jako povinně uváděné náležitosti týkající se identifikace subjektu, zcela chybí. Doména je registrovaná v USA. Z činnosti sítě Evropských spotřebitelských center vyplývá, že doručované zboží není vždy v souladu s objednávkou, z důvodu nemožnosti identifikovat prodávajícího pak nelze uplatnit zákonný nárok na odstoupení od smlouvy.

(04. 04. 2017)

---------------------------------

http://proengine-ultra.com/cz/ a http://curentlyoffer.com/420/proengineultra/

Důvod zveřejnění: Na stránkách je nabízen tzv. zušlechťovač paliva ProEngine Ultra. Na těchto stránkách ani nikde v podmínkách není uvedena identifikace prodávajícího, pouze telefonní číslo a kontaktní formulář. Stránky jsou registrované na subjekty sídlící ve Francii a USA. Obrázky údajných spokojených spotřebitelů i údajného „mechanika Michala Dobrovského“ jsou velmi pravděpodobně staženy z fotobank. Žádnou osobu jména Michal Dobrovský, která by provozovala autoservis v Praze, se nepodařilo dohledat ve veřejných rejstřících, ani na dalších veřejných zdrojích informací.

(24. 03. 2017)

---------------------------------

http://www.salesportal.cz

Důvod zveřejnění: Z činnosti Evropského spotřebitelské centra při České obchodní inspekci vyplývá, že daná společnost ve větším měřítku nedodává objednané a již zaplacené zboží, případně řádně neřeší spotřebitelské reklamace zboží.  Na základě konciliační činnosti sítě Evropských spotřebitelských center se nedaří spotřebitelské stížnosti na tohoto podnikatele úspěšně řešit.

(09. 02. 2017)

---------------------------------

http://skvelykup.com/

Důvod zveřejnění: Stránky jsou zaregistrované na společnost se sídlem v Panamě, podle obchodních podmínek ji provozuje DIRECT MARKETING INTERNATIONAL LLC. Na stránkách zcela chybí informace o právu na odstoupení od smlouvy a informace o možnostech uplatnění reklamace; provozovatel nezveřejňuje dostatečné identifikační a kontaktní údaje, obchodní podmínky jsou psané poměrně nesrozumitelným jazykem.

(10. 05. 2016)

---------------------------------

http://centrum-akci.com/edu/pws/zacnete-plynule-hovorit-v-cizim-jazyce-nebo-100-vraceni-penez-zaruceno/

Důvod zveřejnění: Nabízí se tam výukový program pro studium jazyků „multimediální internetová platforma interaktivních frází Fast Phrases“, na stránkách nejsou žádné informace o provozovateli a zcela chybí obchodní podmínky. Obrázek údajného majitele jazykové školy „Karla Lepiče“ pochází z pravděpodobně z fotobanky, stejně jako fotografie údajných spokojených zákazníků.

(23. 02. 2016)

---------------------------------

www.optimaskpro.com

Důvod zveřejnění: Podle informací na stránkách je prodávajícím společnost OptiMaskPro LLC se sídlem v USA, zaregistrovaná je na subjekt se sídlem v Panamě. Na stránkách sice existují všeobecné obchodní podmínky, ale zcela chybí informace o možnostech uplatnění reklamace, informace o možnosti odstoupení od smlouvy neodpovídají zákonným požadavkům. Právo na odstoupení od smlouvy také není zmíněno, je zda jen možnost „vrácení peněz", která ale zákonnému právu na odstoupení vůbec neodpovídá. Pokud si zde tedy spotřebitel objedná zboží, dá se předpokládat, že bude mít problémy s odstoupením od smlouvy, které mu je českým právním řádem při nákupu online garantováno.

(27. 01. 2016)

---------------------------------

www.magnufuel.com

Důvod zveřejnění: Stránka je zaregistrovaná na stejný subjekt se sídlem v Panamě jako stránka předchozí! Podmínky jsou také stejné – žádné info o reklamaci a zákonném právu na odstoupení, jen pochybná možnost „vrácení peněz". Jako prodávající je uveden Magnufuel LLC. sídlící v USA. Odpočítávání 15 minut pro objednání zboží za sníženou cenu začne po vypršení času znovu od začátku, totéž nastává při novém načtení stránky.

Pozn.: Kreativita prodávajícího opět předčila všechna očekávání – magnet nasazený na palivovou hadici auta má snížit spotřebu až o 20%.

(27. 01. 2016)

---------------------------------

www.realquit.com

Důvod zveřejnění: Podle informací na stránkách je prodávajícím společnost RealQUIT Inc., která sídlí v USA. Na stránkách zcela chybí informace o možnostech uplatnění reklamace, informace o možnosti odstoupení od smlouvy neodpovídají zákonným požadavkům. Na úvodní stránce je představena údajná časově omezená zaváděcí nabídka, čas 15:59 min., který zbývá podle počitadla do jejího konce, ten se však obnovuje při každém novém načtení stránky, automaticky se také obnoví, když jej návštěvník stránky nechá jednoduše vypršet.

Pozn.: Na stránkách se prodává magnet do ucha, který má údajně pomoci kuřákům s odvykáním.

(07. 01. 2016)

---------------------------------

http://www.nidora.com/cz/

Důvod zveřejnění: Na stránkách chybí řádné informace o možnosti a způsobu uplatnění reklamace. Chybí také řádná informace o právu na odstoupení od smlouvy. Přestože stránky jsou v českém jazyce a ceny uvedeny v českých korunách, jediná adresa podle informací přímo na stránkách je na společnost Global Diet Solutions LLC se sídlem v USA. V případě nespokojenosti tedy budete muset jednat s dodavatelem z USA. Internetový obchod navíc nabízí doplňky stravy, které nebyly notifikovány na Ministerstvu zdravotnictví ČR.

(28. 12. 2015)

---------------------------------

http://webmoneysaver.com/420/halluforte-wsp/

Důvod zveřejnění: Na těchto stránkách ani nikde v podmínkách není uvedena jakákoliv identifikace prodávajícího, pouze telefonický kontakt. Stránka je registrovaná na společnost sídlící v USA. Obrázky údajných spokojených spotřebitelů jsou velmi pravděpodobně staženy z fotobank a na jiných jazykových mutacích se u těchto obrázků objevují zcela jiná jména osob.

(12. 11. 2015)

---------------------------------

www.giga-shop.com
www.giga-mobile.com
www.giga-fashion.com

Důvod zveřejnění: Internetové stránky jsou v  českém jazyce (jde zjevně o strojový překlad), ceny jsou uvedeny v českých korunách, provozovatelem je však společnost Giga FX Limited se sídlem na Seychelách. Obchodní podmínky jsou pouze v anglickém jazyce, chybí jasné identifikační a kontaktní údaje společnosti.

V případě zakoupení mobilního telefonu je zde uvedeno, že nemá označení CE a jakýkoliv nákup je na vlastní nebezpečí.

(30. 10. 2015)

---------------------------------

www.valgomed.com

Důvod zveřejnění: Provozovatel Valgomed LLC sídlí v USA, odstoupení od smlouvy je v obchodních podmínkách upraveno v rozporu se zákonem.

(30. 10. 2015)

---------------------------------

www.levnejsi.net

Důvod zveřejnění: Spotřebitel se zde může zúčastnit aukcí, v nichž je draženo zboží všeho druhu. Aukce probíhají pomocí virtuálního přihazování tzv. bidů – virtuální měny, kterou spotřebitel zakoupí za reálné peníze. Pokud není spotřebitel v aukci úspěšný, přihozené bidy se mu nevrací. V případě problémů bude muset spotřebitel jednat s provozovatelem - společností GENRIC Corporation, která sídlí na Seychelách. Provozovatel si vyhrazuje právo zrušit registraci uživatele s tím, že uživateli nebudou uhrazeny zakoupené bidy.

(30. 10. 2015)

---------------------------------

www.superdrone-cam-cz.com
www.never-grey-cz.com
www.setrnazarovka-cz.com

Důvod zveřejnění: Provozovatel těchto webových stránek v českém jazyce, kde jsou prodávány výrobky za ceny v Kč, je společnost WHOISGUARD, INC., která sídlí v Panamě (zjištěno pouze z databáze Whois), chybí jakékoliv identifikační a kontaktní údaje, žádné obchodní podmínky.

(30. 10. 2015)

---------------------------------

http://www.nikeairmax2015.cz

Důvod zveřejnění: Provozovatel těchto webových stránek v českém jazyce, kde jsou prodávány výrobky za ceny v Kč, je společnost Christopher Christopher, která sídlí v USA (zjištěno pouze z databáze Whois), chybí jakékoliv identifikační a kontaktní údaje, velmi kusé obchodní podmínky, jedná se zřejmě o strojový překlad. Zcela chybí informace o možnostech uplatnění reklamace, informace o možnosti odstoupení od smlouvy neodpovídají zákonným požadavkům.

(30. 10. 2015)