pátek 29. července 2016 16:00 Jazyk: ČeskyEnglish Podrobné vyhledávání

Home > Pro spotřebitele > Rizikové výrobky

Rizikové výrobky

Lovely Pet Show with candy - nebezpečná hračka

(Praha, 18. červenec 2016) Česká obchodní inspekce spotřebitele varuje před výrobkem LOVELY Pet Show with candy. Inspektoři zjistili, že na vnitřním trhu je v nabídce hračka, která představuje pro děti zdravotní riziko. Jde o hračku s cukrovinkou. Jedná se o hračku v podobě různých zvířátek, která je spolu s cukrovinkami a rozličnými doplňky zabalená v průhledné plastové krabičce. V materiálu hračky je přítomný ester kyseliny ftalové ve vyšší koncentraci než povoluje příslušná norma. Ftaláty jsou látky negativně působící na zdravý vývoj dětí. Česká obchodní inspekce vydala zákaz distribuce hračky a nařídila její stažení z distribuce. Informace o nebezpečném výrobku byla následně notifikována v systému RAPEX pod číslem 12/0708/16.

Dětský kaleidoskop je pro malé děti nebezpečný

(Praha, 9. červen 2016) Nebezpečí poškození zdraví hrozí dětem, kterým rodiče zakoupili na hraní dětský kaleidoskop. Výrobek našli inspektoři ČOI v prodeji v západních Čechách. Při zkoušce pevnosti stačila minimální síla k uvolnění součástí a korálků v hračce. Může dojít k situaci, kdy dítě spolkne nebo vdechne uvolněné malé části, které mu mohou zablokovat dýchací cesty, případně poranit vnitřní orgány. Tato hračka znamená riziko pro malé děti do tří let věku. Po zákazu prodeje vydaném ČOI distributor stáhl nebezpečný výrobek z trhu. Po zpracování potřebných podkladů byla hračka nahlášena do systému RAPEX, kde byla zveřejněna pod číslem INFO/0068/16.

Klaun na baterie není pro děti bezpečnou hračkou

(Praha 30. květen 2016) Česká obchodní inspekce upozorňuje na další nebezpečnou hračku, kterou zachytili inspektoři na trhu. Elektrická hračka Klaun z plastu díky svým pestrým barvám a pohyblivým částem se světly pozornosti dětí určitě neunikne, ale ke hře je nevhodný a pro malé děti i nebezpečný. Dá se totiž už při použití minimální síly rozložit na tak malé části, že je malé děti mohou spolknout případně vdechnout, pokud je vloží do úst - např. barevná plastová pouzdra o průměru 0,92 cm, obsahující malé LED žárovky. Či přímo žárovičky. ČOI prodej této hračky zakázala a následně distributor stáhnul předmětný výrobek z trhu. Není však vyloučeno, že jsou tyto výrobky stále v některých obchodech nabízeny.

Dřevěný vláček - skládačka je pro nejmenší děti nebezpečná!

(Praha, 19. květen 2016) Inspektoři České obchodní inspekce při monitorování trhu s hračkami narazili na výrobek, který představuje zejména pro nejmenší děti vážné riziko poškození zdraví. Nebezpečí hrozí při hře s dřevěnou skládačkou dřevěným vláčkem, jejíž některé příliš malé části by dítě mohlo při vložení do úst snadno vdechnout nebo spolknout. To by mohlo při nešťastné souhře náhod vést k zablokování dýchacích cest, případně k poranění vnitřních orgánů. Vzhledem k vysoké míře rizika byla tato hračka po zpracování podkladů nahlášena do systému RAPEX.

V dětské cestovní postýlce hrozí dítěti zranění

(Praha, 18. květen 2016) Inspektoři České obchodní inspekce při monitorování trhu s výrobky určenými pro péči o děti zjistili v prodeji dětskou postýlku, která představuje pro nejmenší spotřebitele bezpečnostní riziko. Laboratorními zkouškami bylo ověřeno, že na všech rozích postýlky se na horní hraně bočnic zachytila smyčky zkušebního řetězu. Nevhodné konstrukční řešení dílů, které kryjí rohy postýlky, může být příčinou nehody s následným závažným poškozením zdraví dítěte. Postýlka byla zveřejněna v celoevropské databázi nebezpečných výrobků RAPEX pod číslem A11/0010/16. Jedná se o výrobek: Dětská cestovní postýlka zn. ZOPA, model LUNA B-2821 Číslo výrobní série: 391/936 Dovozce: Baby Direkt, s. r. o. EAN: 8595114466726

Kytička na solární baterii je nebezpečná hračka!

(Praha, 11. květen 2016) Nebezpečí poškození zdraví hrozí dětem, pokud jim rodiče dali na hraní kytičku na solární baterii. Výrobek našli inspektoři ČOI v prodeji v severních Čechách. Při zkoušce Při zkoušce v akreditované laboratoři se oddělila z hračky malá část, magnet válcovitého tvaru o průměru 10 mm a výšce 5 mm. Změřený index magnetického toku je 170 kG2 mm2, limitní hodnota indexu magnetického toku povolená u magnetů používaných v hračkách je 50 kG2 mm2. Zjištěná síla magnetu tedy několikanásobně překračuje požadavky, které jsou považovány za bezpečné u všech druhů hraček. Hrozí vážné riziko zdravotních problémů v případě spolknutí magnetu. Po zákazu prodeje vydaném ČOI distributor stáhl nebezpečný výrobek z trhu. Hračka byla po nahlášení do systému RAPEX zveřejněna pod číslem A12/0151/16.

Při dobíjení svítilny JY SURET hrozí úraz elektrickým proudem

(Praha, 13. duben 2016) Česká obchodní inspekce při monitorování trhu s výrobky sortimentu elektro zjistila, že je v nabídce pro spotřebitele výrobek, který představuje riziko úrazu. Odborným posouzením bylo prokázáno, že rozteč a rozměry síťových kolíků adaptéru nevyhovují příslušné české technické normě. V případě použití této svítilny s nevhodným síťovým adaptorem hrozí uživateli při neopatrném dotyku živé části úraz elektrickým proudem. Po zákazu další distribuce a stažení z distribuce byla svítilna notifikována v RAPEXu pod číslem A11/0010/16. Jedná se o výrobek: Elektrická ruční dobíjecí svítilna JY SURET Model: JY-8299 EAN: 8418868218062 Výrobce: Čína Dovozce: TN-DAŘKY-CZ, Praha

Stánky na Hatích nabízely padělky i nebezpečné zapalovače

(Brno, 7. duben 2016) Mimořádná kontrolní akce v tržnici na Hatích byla zaměřena na vyhledávání prodeje, nabídky a skladování zboží, porušujícího některá práva duševního vlastnictví. Kromě inspektorů ČOI se na akci podíleli i pracovníci Celní správy a zástupci majitelů ochranných známek. „Inspektoři v tržnici ASIA BAZAR po předchozím monitoringu zkontrolovali 7 stánků, v nichž zajistili kromě 310 kusů padělků různých značek také 48 kusů nebezpečných výrobků, a to zapalovačů neobvyklého typu, tzv. novelty, které jsou svým designem přitažlivé pro děti. Padělky v odhadnuté ceně originálů za více než 330 tisíc korun budou po ukončení správního řízení zničeny nebo v souladu se zákonem využity k humanitárním účelům, řekl Karel Havlíček, ředitel inspektorátu ČOI se sídlem v Brně.

Koloběžka SCOOTER Jrl 204033 není bezpečná

(Praha, 6. duben 2016) Jarní sluníčko vyláká do parků a na hřiště děti a rodiče do obchodů s koloběžkami. Ne všechny, které trh nabízí, jsou však bezpečné. Týká se to zejména hračky, kterou Česká obchodní inspekce nařídila po odborném posouzení okamžitě stáhnout z distribuce, neboť představuje pro nejmenší dětské uživatele riziko poranění. Výrobek nevyhověl požadavkům na bezpečnost v několika parametrech, a to na vyčnívající části, na uspořádání kol a také na pevnost. Po nahlášení kontaktnímu bodu byla hračka notifikována jako nebezpečná v databázi RAPEX pod číslem A12/0028/16. Dětská skládací koloběžka SCOOTER Jrl 204033 Výrobce: neznámý Dovozce: T-N, hračky domácí potřeby, s.r.o. Název výrobku na obalu: Scooter Název výrobku na etiketě: Skateboard - Koloběžka Model: Item No. Jrl 204033 EAN na etiketě: 6900012040336 Původ výrobku: made in China

Dětská houpačka Beruška se při houpání převrací

(Praha, 31. březen 2016) Jaro je ideální čas k zařízení dětského koutku na zahradě nebo na terase, ale stejně jako v ostatních případech, i při výběru jednotlivých prvků vybavení je třeba dbát na bezpečnost dětí při jejich používání. Pokud však bude jedním z nich houpačka Beruška CULT, pak Česká obchodní inspekce spotřebitele před tímto výrobkem varuje. Její inspektoři zjistili, že houpačka může při běžném způsobu používání bezpečnost dětských uživatelů ohrozit, neboť se již při vychýlení přesahujícím 20° převrací. Česká obchodní inspekce vydala zákaz distribuce houpačky a nařídila její stažení z distribuce. Informace o nebezpečném výrobku byla následně notifikována v systému RAPEX pod číslem A12/0288/16. Jedná se o výrobek: Zahradní dětská houpačka Beruška CULT Značka: Zahradní dětská houpačka Beruška CULT Typ/číslo modelu: 20189B-LADYBUG/PO:970239 Čárový kód: xx23428515/EAN 9 004181 302817 Kontaktní údaje na výrobce: Price&Value Ltd., 1629 Ocean Centre, 5 Cantont RD, Kowloon, Hong Kong, Tel: +852-2730-6650, Fax: +852-2375-3303 Popis výrobku na obalu: Baumax Import&Logistik GmbH, P.O. No.: 970239, Kinderschaukel Mareinkäfer, 108(L)x77,5(B)x110)H)cm, KIDS SWING CHAIR, Lady bug, Menge 1 set, Vienna via Hamburg/Bremerhaven/Rotterdam, N.W.: 10 kg, G.W.: 11 kg, MSMT: 113x45x11 cm, Země původu: Made in China