úterý 6. prosince 2016 03:52 Jazyk: ČeskyEnglish Podrobné vyhledávání

Home > Pro spotřebitele > Výsledky kontrol

Výsledky kontrol

Společná kontrolní akce ve Svitavách

(Hradec Králové, listopadu 2016) Na konci listopadu se uskutečnila ve Svitavách společná kontrolní akce, na které se mimo inspektorů České obchodní inspekce Královéhradeckého a Pardubického kraje podíleli i pracovníci Celního úřadu pro Pardubický kraj a České inspekce životního prostředí z Hradce Králové. Předmětem kontroly bylo prověření obchodní sítě, včetně dalších provozoven, které poskytují stravovací služby a občerstvení. Porušení právních předpisů bylo zjištěno u 71 procent kontrolovaných osob.

E-shopy - 3.Q 2016

(Praha, 2. prosince 2016) S příchodem vánočních svátků zaznamenávají především e-shopy zvýšený zájem o nákup zboží. Pro obchodníky i spotřebitele je vánoční prodej jedním z nejdůležitějších období roku. S nárůstem obliby nákupu přes internet zaznamenala Česká obchodní inspekce i nárůst nekalých praktik, které prodejci e-shopů používají. Ve 3. čtvrtletí 2016 bylo při kontrolách u tohoto typu prodeje zjištěno porušení zákona téměř v 90 procentech, což je o 4 procenta více než ve 2. čtvrtletí 2016 „Při kontrolách e-shopů se i nadále objevují nedostatky v poskytování nesprávných informací nebo povinné informace zcela chybí. Prodávající také často neuvádějí informaci o subjektech mimosoudního řešení spotřebitelských sporů. Tuto povinnost jim ukládá od února 2016 zákon o ochraně spotřebitele. Vzhledem k vysokému počtu zjištěných nedostatků bude Česká obchodní inspekce v kontrolách internetových prodejců pokračovat i v následujícím čtvrtletí,“ uvedl ústřední ředitel České obchodní inspekce Mojmír Bezecný.

Padělky - 3.Q 2016

(Praha, 28. listopad 2016) Padělky značkových výrobků byly i ve 3. čtvrtletí 2016 předmětem kontrolní akce České obchodní inspekce. V tomto období se uskutečnilo 346 kontrol, při kterých inspektoři zajistili téměř 10 300 kusů padělků v hodnotě originálů za více než 28 miliónů korun. Z celkového počtu zajištěných výrobků převažovaly ochranné známky značek Michael Kors, Adidas, Minions a Nike. Největší objemy zabavených výrobků se týkaly videí, audio výrobků, textilu, obuvi, hraček a dalšího sortimentu jako například slunečních brýlí, deštníků a drogistického zboží. Při kontrolách spolupracovala ČOI s Policií ČR a Celní správou.

MPO a ČOI upřesňují informace k „dokladu o zakoupení“

(Praha, 25. listopadu 2016) Na včerejší společné tiskové konferenci ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka a ústředního ředitele České obchodní inspekce Mojmíra Bezecného zazněla ústy ústředního ředitele krátká informace, která dnes byla doplněna tiskovou zprávou, že povinnosti podnikatelů v souvislosti se zákonem č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele (který platí již víc než dvě desetiletí), se nemění příchodem zákona č. 112/2016 Sb., o evidenci tržeb.

Slevy - 3.Q 2016

(Praha, 24. listopadu 2016) Slevy v obchodech nejsou jen sezonní záležitostí. Také z tohoto důvodu Česká obchodní inspekce kontroluje nabídku a prodej výrobků za akční ceny a výrobky ze sezónních slev v průběhu celého roku. Ve 3. čtvrtletí 2016 provedli inspektoři na celém území České republiky 933 kontrol. Z toho k porušení zákona došlo v 394 případech, což je 42 procent. Ve srovnání s 2. čtvrtletím 2016, kdy prodejci porušili právní předpisy téměř v téměř 48 procentech kontrol, lze říci, že došlo k mírnému zlepšení. Stále však výsledky kontrol ukazují, že řada prodejců zákon nedodržuje, a tak ve 3. čtvrtletí bylo uloženo 343 pokut v celkové výši 3 885 000 korun.

Dušičky byly ve znamení neznačených výrobků bez cenovek

(Praha, 18. listopad 2016) O dušičkách většina z nás vzpomínala na své blízké, kteří již nejsou mezi námi. Snad každý chtěl na pietním místě zapálit svíčku nebo položit kytičku. Toho každoročně využívají prodejci, polovina z nich však letos při nabídce věnců, kytic, květinových vazeb, umělých či živých květin a širokého sortimentu svíček nedodržovala zákony pro prodej tohoto zboží. Celkem inspektoři zkontrolovali 242 prodejců, u 121 se setkali s porušením zákona (50 %). Nejčastěji zjišťovali nabízení výrobků bez označení výrobce nebo dovozce, bez povinných informací k bezpečnému používání a mnohdy i bez uvedení ceny. Na místě uložili inspektoři celkem 83 pokut za 95 500 Kč, další prodejce čeká za porušení povinností správní řízení, kde se bude mimo jiné rozhodovat také o výši pokuty.