pátek 26. května 2017 20:43 Jazyk: ČeskyEnglish Podrobné vyhledávání

Home > Pro spotřebitele > Často kladené otázky > Mám právo vrátit prázdné láhve bez omezení?

Často kladené otázky

Mám právo vrátit prázdné láhve bez omezení?

DOTAZ: Setkala jsem se s nepříjemnou situací: Přinesla jsem 12 vratných lahví od piva a sirupu a chtěla koupit pouze 4 piva. Prodavačka jen rukou ukázala na velkou ceduli na pokladně, na které stálo, že láhve je možno vrátit pouze v případě, že hodnota nákupu bude ve stejné nebo větší výši, než je hodnota vracených lahví. Pokud bych chtěla pouze vrátit více lahví a nenakoupit nic, tak by mi to neumožnila. Má na to právo?

Nemá. Pokud provozovna prodává nápoje ve vratných zálohovaných obalech, má spotřebitel právo láhve v této provozovně vracet bez omezení. Vámi popsané jednání prodávajícího je v rozporu se zákonem č. 477/2001 Sb., o obalech, který ve svém § 9, odst. 4, stanoví následující povinnost:

Osoba, která uvádí na trh nebo do oběhu výrobky ve vratných zálohovaných obalech, je povinna vykupovat tyto vratné zálohované obaly bez omezení množství a bez vázání tohoto výkupu na nákup zboží.

Pokud nám sdělíte, ve které konkrétní provozovně k tomuto jednání došlo, může ČOI (příslušný regionální inspektorát) provést kontrolu a v případě zjištění porušení zákona uložit sankci.

Key words: vratné láhve, obaly, prázdné, zálohované, výkup, lahve, výkup vratných obalů

< zpět na seznam článků