Není vše zlato, co se na internetu třpytí

(Ústí nad Labem, 12. únor 2013) Česká obchodní inspekce opakovaně upozorňuje spotřebitele na klamavé obchodní praktiky některých neseriózních e-shopů. Naposledy to bylo v prosinci 2012, kdy ČOI varovala před elektronickými nákupy šperků a bižuterie na dálku. Stejně jako tehdy, doporučuje ČOI i nyní spotřebitelům, aby věnovali zvýšenou pozornost zejména nákupu šperků na slevových portálech, které právě před svátkem sv. Valentýna lákají na výrazné slevy. Jak prokázala zjištění inspektorů ČOI z Ústí nad Labem, neopatrná důvěřivost při takových nákupech může přinést dárci i obdarovanému velmi nepříjemná překvapení.

Při kontrole jistého slevového portálu zaujal pozornost kontrolního pracovníka ČOI krásně nafocený šperk s až příliš lákavou cenou. U přívěsku bylo uvedeno, že je stříbrný a řetízek že je pozlacen bílým zlatem. Cena byla podezřele nízká na to, aby odpovídala deklarované jakosti, proto byl řetízek s přívěskem inspektorem ČOI objednán a po dodání vzorek předán Puncovnímu úřadu v Jablonci nad Nisou k posouzení. Odborný posudek potvrdil podezření kontrolních pracovníků ČOI – řetízek byl vyroben z obecného kovu* a k povrchové úpravě byla použita měď a nikl. Zlato nebylo vůbec detekováno.

Další portál nabízel náramek s „pozlaceným“ srdíčkem a „pozlaceného“ andílka s dvojitým řetízkem. Také u těchto odebraných vzorků Puncovní úřad rozborem zjistil, že se jedná o výrobky z obecného kovu, železa nebo mosazi, a k jejich povrchové úpravě byla použita měď. Ani v těchto případech nebylo po zlatě ani stopy.

S oběma dodavateli zahájil Inspektorát ČOI pro Ústecký a Liberecký kraj správní řízení pro podezření na klamavé obchodní praktiky, jež jsou v rozporu se zákonem o ochraně spotřebitele.


*  Jako „obecný kov“ je označován jakýkoli běžný kov (či slitina takových kovů), který se používá v bižuterii. Opakem „obecného kovu“ je „drahý kov“ (zlato, platina…).

 

Přílohy:
Snímky kontrolovaných šperků (ve formátu JPG):


Celá zpráva zde:

130212-retizek-s-perlou.jpg (, 193,34 KB)

130212-zlaty-retizek-s-postavickou.jpg (, 400,82 KB)

130212-naramek-se-srdickem.jpg (, 36,23 KB)

2017 © Česká obchodní inspekce, Všechna práva vyhrazena