Předvánoční střepy z notebooku inspektorů ČOI

Byly hody – ale ne pro každého…

Pracovníci inspektorátu ČOI v Ústí nad Labem se opakovaně zúčastnili předváděcí akce společnosti, jejíž protiprávní jednání a poškozování práv spotřebitelů dlouhodobě sledují a také pokutují. Jedná se o společnost, u níž bylo v předchozím období zjištěno opakovaně porušení zákona o ochraně spotřebitele, včetně nekalých obchodních praktik. Ani při kontrole prezentační akce „Vepřové hody“ dne 7. 12. 2012 v Teplicích tomu nebylo jinak.
V průběhu prezentace byla vyhlášena „soutěž“ o 5 obálek, s avizovaným obsahem 200 000 Kč v hotovosti, o které se měly podělit 4 vylosované osoby. Kontrolou však bylo zjištěno, že ve 4 obálkách byly nastříhané noviny, pouze v jediné obálce bylo vloženo několik tisícikorunových bankovek.
U účastníků akce byl zástupcem společnosti vyvolán dojem, že při koupi vysavače Turbo Bomber II v  ceně  63 990 Kč bude  kupujícímu poskytnuta sleva 34 000 Kč. Konečná prodejní cena pro spotřebitele měla být tedy 29 990 Kč. V ceníku společnosti předloženém na vyžádání inspektorům při kontrole však byla uvedena prodejní cena tohoto výrobku 19 990 Kč.
Na konci předváděcí akce byl nabízen výrobek Aloe Vera Lanolin s uvedenou cenou 419 Kč, údajně za zvýhodněných 200 Kč. Na ceníku společnosti byla cena za tento výrobek 60 Kč.
Společnost pro tento rok „dohodovala“ a za četná porušení povinností stanovených zákonem o ochraně spotřebitele ji čeká správní řízení a vysoká pokuta.

Chcete si půjčit? Nejdřív se zadlužte!

V minulých dnech obdržela ČOI několik podání spotřebitelů týkajících se praktik společnosti Rickabys. Ta prostřednictvím inzerátů v tisku nabízí půjčení peněz „ihned, až do domu, bez doložení příjmu…“ Pokud se spotřebitel nechá takovou nabídkou zlákat, a na číslo uvedené v inzerátu zavolá, dostane pouze informaci o telefonním čísle, začínajícím 900…, které je zpoplatněno 95 Kč za minutu. Jestliže nezpozorní a i přesto toto číslo vytočí, hlas na druhém konci hovor stále prodlužuje, neustále ověřuje totožnost spotřebitele, dokud cena hovoru nepřekročí částku 10 000 Kč, aniž se podaří spotřebiteli získat úvěr.
Téměř totožně popsali průběh jednání o úvěru všichni spotřebitelé, kteří se na Českou obchodní inspekci obrátili. Ani jeden z nich půjčku nezískal, zato jejich účty u telefonní společnosti narostly do tisíců. Inspektoři ČOI v rámci kontroly požádali majitele telefonního čísla – firmu Rickabys, aby doložila, kolik úvěrových smluv uzavřela od začátku roku. Zjistili, že žádnou, že pouze zprostředkovávají úvěry pro firmu Fiusit. Tuto informaci však během telefonního hovoru spotřebitel nedostane, stejně jako půjčku – jediným výsledkem je vysoký telefonní účet. Společnost nemine správní řízení o uložení pokuty za porušení zákona o spotřebitelském úvěru.

Na pizzu se slevou si v Liberci nechte zajít chuť

Slevových portálů je jako hub po dešti, ale ne vždy se spotřebitelé mohou spolehnout, že za svoje peníze také dostanou to, co jim bylo slíbeno.  To se stalo spotřebiteli, který si zakoupil přes slevový portál voucher na pizzu v Liberci. Přestože platnost kupónu byla téměř dvouměsíční, nepodařilo se mu jej uplatnit.
Nedařilo se mu objednat konzumaci na žádný termín, protože mu provozovatel neustále tvrdil, že má plno. Když se s platným voucherem osobně dostavil do provozovny, dostal vyhazov – že prý obsluhují pouze platící zákazníky.  Obrátil se tedy na slevový portál s reklamací – ten jeho reklamaci uznal jako oprávněnou a vrátil spotřebiteli peníze. Současně mu sdělil, že s tímto podnikatelem ukončí spolupráci.
I přes vstřícný přístup slevového portálu vůči spotřebiteli se bude Česká obchodní inspekce tímto případem zabývat. Předběžné poznatky nasvědčují tomu, že poskytovatel služby, který neumožnil spotřebiteli konzumaci pizzy, kterou si řádně zaplatil, se mohl dopustit užití nekalé obchodní praktiky, za což mu hrozí pokuta až do výše 5 milionů korun…

Drzé podomní obchodníky vykažte

Česká obchodní inspekce varuje spotřebitele před podomními prodejci pracího prášku, údajně zastupujícími firmu Univers. Bez ohlášení nebo objednání obcházejí byty a domy v Liberci, zvoní na zvonky, a pokud jim někdo otevře, mají připravenou historku o tom, že někdo z členů domácnosti si objednal prací prášek. Než se obyvatel bytu vzpamatuje, drží v ruce dvě balení prášku, zalisovanou kartičku s názvem Univers a jejich www adresou, a nic víc. Za prášek požaduje prodejce 1200 Kč, a když je dostane, bez vydání jakéhokoliv dokladu o zaplacení odejde.
Pokud se překvapený spotřebitel ohradí, že si  nic neobjednal, a proto prášek odmítne převzít, nebo chce odstoupit od smlouvy, prodejce vyhrožuje, ohání se „právním oddělením“ a požaduje vrácení zboží poštou jako obchodní balík.  Vráceno však prý bude o 250 Kč méně za „zrušení registrace“.
Takové jednání považuje Česká obchodní inspekce za nepřípustné a doporučuje spotřebitelům, aby si nenechali nic vnutit a za neobjednané zboží neplatili. Pokud nemají možnost si u uváděného člena rodiny ověřit pravdivost tvrzení podomního prodejce, mohou ho odkázat na pozdější dobu, až dotyčný objednatel zboží přijde. Do bytu nemusí nikoho vpustit, a pokud se tak stane a prodejce odmítá i po vyzvání opustit byt nebo dům, je třeba zavolat policii.

Neznámé e-shopy si prověřte

Inspektorát ČOI v Hradec Králové šetřil na základě několika podání spotřebitelů praktiky internetového obchodu www.domaci-technika.eu. Spotřebitelé si stěžovali, že jim po zaplacení nebylo objednané zboží dodáno, ani jim nebyly vráceny finanční částky za nedodané zboží.
Kontrolou u podnikatele pana KB však bylo zjištěno, že tento e-shop byl založen neznámou osobou. K tomu bylo zneužito osobních údajů nic netušícího podnikatele, který byl uveden na webových stránkách jako provozovatel tohoto internetového obchodu. Toto podezření potvrdila i zpráva Policie ČR OHK Trutnov. Podvodné jednání zatím neznámé osoby je předmětem dalšího policejního šetření.
Spotřebitelům doporučujeme, aby si předem důkladně prověřovali internetové obchody, ve kterých chtějí nakupovat. Stanou-li se obětí podvodu, měli by učinit oznámení na nejbližší policejní služebně.

Padělky skla s chráněným vzorem Versace klamaly

Mimořádná kontrolní akce  18. 12. proběhla v centru Prahy a byla zaměřena  na výrobky, na nichž bylo umístěno označení  zaměnitelné s ochrannou známkou Versace. Jednalo se o různé druhy výrobků ze skla, které jsou často předmětem zájmu návštěvníků Prahy. K tomu, aby mohla začít kontrola ve všech vytipovaných prodejnách současně, bylo třeba posílit inspektory  Prahy o  pracovníky dalších inspektorátů.
Při kontrolní akci, na níž se podílelo 42 inspektorů, bylo prověřeno sklo v 19 prodejnách v centru Prahy. Celkem bylo zabráno 600 kusů padělků. Majiteli práv duševního vlastnictví by jejich prodejem vznikla škoda  ve výši téměř 5 mil. Kč. Za poškozování spotřebitelů a klamavé obchodní praktiky bude s prodávajícími  zahájeno správní řízení.


Celá zpráva zde:
2017 © Česká obchodní inspekce, Všechna práva vyhrazena