Prodejci na Šenovské burze stále porušují zákony

(Ostrava, 26. červenec 2012) Prodej padělků, neoznačené výrobky bez návodů v českém jazyce a chybějících informací o vlastnostech výrobků, neúplné údaje na dokladech o koupi a také neposkytnutí informací o reklamacích – to byly nedostatky, které zjistili inspektoři ČOI při kontrolní akci na Šenovské burze v neděli 22. 7. 2012. A to vše u 15 prodejců z 16 kontrolovaných, tj. v 94 %. Za zjištěná porušení povinností uložili inspektoři 12 pokut na místě v celkové výši 26 000 Kč, ve 3 případech čeká prodávající správní řízení.

V neděli 22. července 2012 se na Šenovskou burzu v Ostravě společně s kontrolními pracovníky ČOI, Inspektorátu Moravskoslezského a Olomouckého, zaměřili také celníci a cizinecká policie. Inspektoři ČOI kontrolovali dodržování zákona o ochraně spotřebitele ve stáncích s textilem, obuví, smíšeným zbožím, oděvy, bytovým textilem, koženou galanterií, hračkami a domácími potřebami.

Výsledky kontrolní akce

Nedostatky zjistili u 15 kontrolovaných subjektů: u dvou prodávajících prodej, nabídku a skladování padělků tašek a deštníků zn. Burberry, v 6 případech chyběly prodávajícím informace o ceně výrobků, v 1 případě nebyl výrobek opatřen informacemi o použití a o nebezpečí vyplývajícím z nesprávného použití v českém jazyce. V dalším případě prodávající nabízel textilní výrobky bez údaje o výrobci či dovozci a jeden prodávající vydal doklady o zakoupení výrobků bez stanovených náležitostí. Ve dvou případech neposkytli prodávající informace o způsobu reklamace a jeden prodejce použil úředně neověřené měřidlo.

Uložená opatření

Na místě bylo zajištěno 67 padělků výrobků Burberry, jejichž hodnota vyčíslená v ceně originálů by byla 143 500 Kč. Zákaz dalšího prodeje výrobků do doby zjednání nápravy vydali inspektoři na 605 kusů zboží v celkové hodnotě 80 950 Kč. Zákaz používání byl vydán na 1 kus neověřeného měřidla.

Za zjištěné nedostatky uložili inspektoři 12 pokut na místě v celkové výši 26 000 Kč, ve 3 případech bude o uložení a výši pokuty rozhodnuto ve správním řízení.  


Celá zpráva zde:
2017 © Česká obchodní inspekce, Všechna práva vyhrazena