3. O čem mě musí podnikatel informovat?

Vždy, když uzavíráte smlouvu v postavení spotřebitele, je podnikatel povinen vám sdělit informace o sobě (název, IČO, sídlo, telefonní číslo a adresu pro doručování elektronické pošty či jiný kontaktní údaj umožňující rychlou a účinnou komunikaci). Pokud podnikatel jedná za jiného podnikatele, měl by sdělit údaj o jeho totožnosti a sídle. V případě, že má provozovnu na jiné adrese než sídlo, pak i adresu své provozovny nebo provozovny podnikatele, za něhož jedná. 

Dále by měl sdělit údaje o hlavních vlastnostech a povaze zboží nebo služby, správném užívání zboží, udržování, jakož i o riziku jeho nesprávného užití a údržby. U digitálního obsahu také informaci o jeho funkčnosti a o tom, zda je schopný fungovat (kompatibilní) společně s technickým a programovým vybavením, které se obvykle s ním používá, nebo schopnost digitálního obsahu fungovat s jiným technickým a programovým vybavením, než u kterého se obvykle používá.

Současně by měl podnikatel informovat o celkové ceně zboží a služby včetně nákladů na dodání, způsobu platby, způsobu dodání včetně času dodání.

V neposlední řadě nesmí chybět informace nejen o existenci práv z vadného plnění či záruky za jakost (poskytl-li ji), postupu při uplatnění reklamace a s ní spojených práv, včetně lhůty, do kdy je možné reklamaci uplatnit, ale i poprodejním servisu a jeho podmínek (poskytuje-li ho).

Navíc vás podnikatel musí informovat o právu na odstoupení od smlouvy, podmínkách jeho uplatnění, nákladech na vrácení zboží či případech, kdy právo na odstoupení od smlouvy nemáte. Odstoupení vám může usnadnit povinně uveřejněný vzorový formulář.

Rovněž musíte být informováni o existenci, podmínkách a způsobu mimosoudního řešení sporů, které mohou na základě uzavřené smlouvy vzniknout. Lze-li se se stížností obrátit na některý orgán dozoru, je povinen vás o tom také informovat.

Jestliže si objednáte přes internet déle trvající službu, například členství ve fitness centru, je nezbytná informace o délce trvání smlouvy a možnostech jejího předčasného ukončení.

Podnikatel by vás měl také informovat nejpozději na začátku objednávky o tom, zda platí nějaká omezení pro dodání výrobků nebo poskytnutí služby.

Veškeré uvedené informace musí podnikatel poskytnout v českém jazyce a můžete se je dočíst na jeho internetových stránkách. Pro podnikatele představují splnění jeho předsmluvní informační povinnosti. Zákon stanoví, že údaje poskytnuté před uzavřením smlouvy tvoří i obsah samotné smlouvy. Dá se říct, že vše, co je uvedeno na internetových stránkách podnikatele, je pro něho závazné. Pokud by se údaje na webu a v samotné smlouvě rozcházely, platí ten z údajů, který je pro vás příznivější.

Kde je to upraveno: § 9, § 11, § 11a, § 12, § 13, § 14, § 24 odst. 7 písm. j), k), l), m), n) a § 24 odst. 17 písm. d), h), i), j) a k) zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele; § 1820, § 1822, § 1826 a § 1826a zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník

 

2024 © Česká obchodní inspekce, Všechna práva vyhrazena