Tiskové zprávy

E-shopy – 2. čtvrtletí 2017

(Praha, 18. srpen 2017) Obliba Čechů v nakupování přes internet neustále stoupá. Česká obchodní inspekce pravidelně monitoruje dodržování zákonů v oblasti prodeje zboží v e-shopech. Oproti 1. čtvrtletí 2017 zaznamenala v tomto období nárůst zjištění téměř o 5 procent. Z 277 uskutečněných kontrol bylo ve 250 případech shledáno porušení zákonných povinností, což je více než 90 procent. „ČOI se při kontrolách nejčastěji setkávala s porušováním zákona o ochraně spotřebitele. Konkrétně se je...

Provozovny na Vltavě moc neobstály

(České Budějovice, 16. srpen 2017) Na závěr měsíce července uskutečnila Česká obchodní inspekce Jihočeského kraje a Vysočiny mimořádnou akci zaměřenou na kontroly barů na vodě a kempů podél Vltavy. Celkem provedla 8 kontrol. V 6 případech bylo zjištěno porušení legislativy.

ČOI prověřovala poctivost obchodníků na tržnici v Ředhošti

(Liberec, 14. srpen 2017) Česká obchodní inspekce má ve své pravomoci kontroly nejen v kamenných a internetových obchodech, ale i na tržnicích, kde obchodníci obvykle nabízí farmářské zboží, zahrádkářské produkty, občerstvení, textil, hračky a další drobné spotřební zboží. ČOI Libereckého a Ústeckého kraje uskutečnila jednu z takových kontrol na tržnici v Ředhošti, kde provedla 4 kontroly a u všech zjistila porušení zákona o ochraně spotřebitele.

Na začátku letní sezóny se ČOI zaměřila na turisticky zajímavé lokality

(Praha, 11. srpen 2017) Česká obchodní inspekce uskutečnila začátkem letní turistické sezóny akci zaměřenou na kontrolu nabídky a prodeje výrobků a poskytování služeb. Celkem provedla v období od 2. května do 30. června tohoto roku 319 kontrol a porušení právních předpisů zjistila v 98 případech, což je téměř 31 procent. Prodejci nejčastěji nedodržovali správnou hmotnost pokrmu nebo míru nápoje. Konečná cena pak mohla být nesprávně účtována a spotřebitel zaplatil více, než byla deklarovaná cena....

Pozor při koupi dětského pískacího kladiva

(Praha, 7. srpen 2017) Oblíbenou dětskou zábavou jsou často hračky, které vydávají různé zvuky. Ne vždy jsou však všechny bezpečné. Česká obchodní inspekce zjistila na trhu typ hračky „Pískací kladivo FUNNY GAVEL,“ které překračuje hodnoty akustického tlaku předepsané pro bezpečné hračky a tím může dojít k poškození sluchu dítěte.

Festival hraček se neobešel bez pokut

(České Budějovice, 4. srpen 2017) S příchodem letní sezony a dovolených se koná na české kulturní scéně velké množství různých festivalů. Inspektoři ČOI Jihočeského kraje a Vysočiny navštívili jeden z takových, který se konal v Kamenici nad Lipou pod názvem „Hračkobraní.“ Inspektoři zde provedli 6 kontrol a u 3 výrobců hraček zjistili nedostatky.

V centru Českých Budějovic probíhaly mimořádné kontroly předzahrádek

(České Budějovice, 3. srpen 2017) Letní turistická sezona je příjemnou příležitostí pro posezení na předzahrádkách restaurací a hotelů, které jsou v této době hojně navštěvovány nejen českými, ale i zahraničními turisty. ČOI Jihočeského kraje a Vysočiny provedla v těchto provozovnách v centru Českých Budějovic 7 kontrol a porušení zákona zjistila ve 3 případech.

Kontrola stánkového prodeje jahod nepřinesla nic pozitivního

(Ostrava, 31. červenec 2017) S příchodem letní sezony se objevuje u českých silnic a veřejných prostranstvích měst a vesnic stánkový prodej ovoce a zeleniny. Česká obchodní inspekce Moravskoslezského a Olomouckého kraje se v těchto měsících zaměřila na stánkový prodej jahod. Celkem bylo provedeno 29 kontrol a ve 21 případech bylo zjištěno porušení zákona o ochraně spotřebitele.
2017 © Česká obchodní inspekce, Všechna práva vyhrazena