F. Odstoupení od smlouvy o poskytování digitálního obsahu či služby

1. Odstoupení od smlouvy z důvodu neposkytnutí digitálního obsahu či služby

Od smlouvy lze odstoupit, pokud vám poskytovatel digitální obsah či službu nezpřístupní bezodkladně poté, co jej vyzvete k jejímu zpřístupnění, nebo nedodrží lhůtu pro zpřístupnění, kterou jste si dodatečně dohodli.

Taktéž máte právo od smlouvy odstoupit v případě, kdy sám poskytovatel sdělí či je to z okolností zjevné, že vám digitální obsah/službu neposkytne. V takovém případě můžete od smlouvy odstoupit bez dodatečné lhůty.

Právo na odstoupení od smlouvy bez dodatečné lhůty máte také v případě, že jste se již při uzavření smlouvy s poskytovatelem dohodli, že je pro vás nezbytné, aby vám digitální obsah/službu poskytl v určený čas a on ho nedodrží.

Kde je to upraveno: § 2389h zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník

2. Odstoupení od smlouvy z důvodu vad digitálního obsahu či služby

Odstoupit od smlouvy je možné, pokud je poskytnutý digitální obsah/služba vadný a poskytovatel vadu neodstraní nebo uvede (či je to zjevné z okolností), že ji není schopen v přiměřené době nebo bez značných obtíží pro vás odstranit.

Odstoupit od smlouvy lze také, pokud se vada projeví i po jejím předchozím odstranění či jde o závažnější podstatnou vadu (vada je podstatným porušením smlouvy), kterou např. nebude možné odstranit. To však neplatí v případech, kdy je vada digitálního obsahu/služby nevýznamná.

Kde je to upraveno: § 2389m zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník

3. Odstoupení od smlouvy ve lhůtě 14 dnů
a) Kdy mohu od smlouvy odstoupit?

Pokud dochází k uzavření smlouvy přes internet, máte právo na odstoupení od smlouvy ve lhůtě 14 dnů. Nesmí se však jednat o situaci, kdy je to zákonem vyloučeno.

Pokud je vám digitální obsah dodáván na hmotném nosiči např. CD, DVD apod. lhůta končí uplynutím 14 dnů od převzetí zboží. Odstoupit od smlouvy je však možné i předtím, než si zboží převezmete. Nezáleží na tom, zda si zboží vyzvedáváte osobně na výdejně e-shopu, klíčové totiž je, že k uzavření smlouvy došlo přes internet. V žádném případě podnikatel nesmí spojit toto právo s jakoukoli sankcí.

Pokud se jedná o smlouvu o poskytnutí digitálního obsahu/služby, který není dodán na hmotném nosiči, lhůta končí uplynutím 14 dnů od uzavření smlouvy.

Prodávající je povinen vás informovat o právu na odstoupení od smlouvy a poskytnout vám vzorový formulář, který vám odstoupení usnadní. V opačném případě se může lhůta pro odstoupení prodloužit až na rok a 14 dní.

Kde je to upraveno: § 1818, § 1820 odst. 1 písm. i) a § 1829 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník

b) V jakých případech nemohu od smlouvy odstoupit?

Zákon stanoví výjimky, kdy není možné od smlouvy ve lhůtě 14 dnů odstoupit, ani když se jedná o smlouvu uzavřenou přes internet.

Pokud vám podnikatel na základě vašeho výslovného souhlasu zpřístupní digitální obsah/službu ihned, nebudete mít v takovém případě právo od smlouvy odstoupit ve lhůtě 14 dnů.

Když si přes internet objednáte zvukovou nebo obrazovou nahrávku či počítačový program na tzv. hmotném nosiči (CD, DVD, USB flash disk a podobně), můžete uplatnit právo na odstoupení od smlouvy pouze do chvíle, než zboží vyjmete ze zapečetěného obalu.

Odstoupit od smlouvy dále nejde, jestliže byl digitální obsah/služba zhotoven podle vašich požadavků nebo přizpůsoben vašim osobním potřebám.

Kde je to upraveno: § 1837 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník

4. Co se děje po odstoupení od smlouvy o poskytování digitálního obsahu či služby?

V případě, že dojde k odstoupení od smlouvy, podnikatele můžete požádat, aby vám zdarma, v přiměřené době a v běžně používaném strojově čitelném formátu zpřístupnil obsah, který jste do softwaru nahráli, nebo jej v něm vytvořili, např. se může jednat o vytvořené fotografie, texty, které jste si do aplikace nahráli apod. Podnikatel vám však nemusí vyhovět, pokud by byl vámi vytvořený obsah bez jeho softwaru nepoužitelný (např. skin ve hře, který nelze použít v jiné hře) nebo pokud se obsah vztahuje výlučně k vaší činnosti při užívání digitálního obsahu/služby (např. anonymizovaná statistická data). Taktéž vám podnikatel nemusí vyhovět, pokud se vámi vytvořený obsah smísil s jinými daty a může být oddělen jen při vynaložení nepřiměřeného úsilí.

Pokud je podnikatel povinen vám vrátit peníze (např. část zaplacené ceny, která odpovídá době, po kterou digitální obsah/službu už z důvodu odstoupení od smlouvy nevyužijete), měl by tak učinit nejpozději do 14 dnů od odstoupení od smlouvy.

Po odstoupení od smlouvy nesmíte již digitální obsah/službu dále používat ani jej poskytnout další osobě. Podnikatel vám může zabránit v dalším jeho užívání například tím, že vám digitální obsah či uživatelský účet znepřístupní. Podnikatel vás taktéž může do 14 dnů od ukončení smlouvy požádat o vrácení hmotného nosiče, který vám byl spolu s digitálním obsahem odevzdán. V takovém případě jste povinni jej podnikateli odevzdat bez zbytečného odkladu a na jeho náklady.

Co se týče vašich osobních údajů, podnikatel musí dodržovat povinnosti dle GDPR.

Kde je to upraveno: § 2389n, § 2389o, § 2389p a § 2389q zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník

2024 © Česká obchodní inspekce, Všechna práva vyhrazena