Flora Olomouc: 9 z 20 kontrol dopadlo špatně

(Olomouc/Praha 19. srpen 2013)  Mezinárodní zahradnická výstava a veletrh FLORA OLOMOUC není jen příležitostí pro setkání odborníků v pěstování a vazbě květin. Přiláká i ty, kdo mají zahradničení jako svého koníčka a také prodejce všeho možného sortimentu – od sazenic, semen, nejrůznějších zahradnických novinek a vychytávek, až po nabídku občerstvení, suvenýrů a dalšího zboží. A kde jsou prodejní stánky, tam nemohou chybět ani inspektoři České obchodní inspekce, aby na místě ověřili, zda nejsou poškozována práva spotřebitelů. „V průběhu letní výstavy Flora Olomouc zjistili inspektoři ČOI porušení u 9 prodávajících z 20 kontrolovaných. Za méně závažné nedostatky bylo uloženo 5 pokut na místě a ve 4 případech bude sankce uložena ve správním řízení,“ řekl k výsledkům kontroly ing. Mojmír Bezecný, ředitel Inspektorátu pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj.

Cílem kontrolní akce bylo prověřit, zda během konání mezinárodní zahradnické výstavy a veletrhu FLORA OLOMOUC nedochází při prodeji výrobků a poskytování služeb k porušování platných zákonů. V době konání výstavy od 15. do 17. srpna 2013 monitorovali inspektoři Inspektorátu Moravskoslezského a Olomouckého nabídku a prodej zboží i poskytování služeb. Následně provedli 20 kontrol, z toho 18 kontrol přímo v areálu výstaviště a 2 kontroly v přilehlých oblastech se zvýšeným výskytem návštěvníků výstavy.

Kontrolovány byly zejména stánky s květinami a zahradnickými potřebami, s potravinářským zbožím a občerstvením, a dále s různým spotřebním zbožím a hračkami. Čtyři kontroly byly provedeny ve spolupráci s Živnostenským úřadem Olomouc.

Výsledky kontrol a uložená opatření

U celkem 9 prodávajících (45,0 % z celk. počtu kontrolovaných) byly zjištěny tyto nedostatky:

  • ve 3 případech prodávající použil úředně neověřené měřidlo
  • ve 3 případech nebyl spotřebitel informován o ceně prodávaných výrobků
  • 2 prodávající neopatřili zboží označením výrobce nebo dovozce a také neinformovali spotřebitele o vlastnostech prodávaných výrobků a o způsobu jejich údržby
  • 1 prodávající nevydal na žádost spotřebitele doklad o zakoupení výrobků.

Za zjištěné nedostatky byla uložena následující opatření:

  • v 5 případech uložena pokuta na místě v celkové výši 5000 Kč
  • zákaz používání vydán na 3 ks úředně neověřených měřidel
  • zákaz prodeje vydán na zboží v celkové hodnotě 4200 Kč
  • se 4 prodávajícími bude zahájeno správní řízení.

Celá zpráva zde:
2023 © Česká obchodní inspekce, Všechna práva vyhrazena