Klávesy s nebezpečnou elektrickou šňůrou

(Praha, 4. září 2013)  Při monitorování výrobků elektro v obchodní síti zjistili inspektoři ČOI prodej nebezpečných elektrických kláves s názvem SHAN DOU, SD-4901A. „Rozměry ploché vidlice neodpovídají předepsanému vzoru a při jejím zasunutí do zásuvky může uživatel utrpět úraz elektrickým proudem. Kromě toho chyběl návod k bezpečnému užívání v českém jazyce a výrobek nebyl řádně označen. Proto byl prodej kláves okamžitě zakázán a připravujeme jejich nahlášení do databáze nebezpečných výrobků RAPEX,“ objasnil důvod zákazu Vladimír Velčovský, ústřední ředitel ČOI.

Česká obchodní inspekce zjistila, že je na vnitřním trhu v nabídce pro spotřebitele výrobek, který představuje pro uživatele vážné riziko – úraz elektrickým proudem. Jedná se o:

Elektrické klávesy Shan Dou SD-4901A 
Výrobce neznámý

(Odkaz na snímek výrobku ke stažení je umístěn pod touto tiskovou zprávou.) 

Klávesy, vybavené dvěma reproduktory, mohou být napájeny buď bateriemi, nebo přímo z elektrické sítě pomocí oddělitelného přívodu s plochou vidlicí. Výrobek je distribuován v kartonové krabici.

Výrobce není znám. Na obalu výrobku je mj. uvedeno: CE, WARNING: CHOCKING HAZARD. Na polepce obalu výrobku je mj. uvedeno: Vyrobeno v Cine, Dovozce: HOAVICO s.r.o. ULAZNI 8, PSC 142 00 Praha 4, 8860876551707, A55170-18PCS. HOME SPECIAL – Elektronický klavír, má 54 kláves. Na výrobku je uvedeno: CE, SD 4901A, made in China, v místě pro přívod elektrického proudu je na výrobku uvedeno: AC – 220V. Na vidlici oddělitelného přívodu je údaj: 6A 250~, na šňůře je uvedeno: RVVB PVC INSULATED WIRE 300/300V

Příčiny nebezpečnosti

Rozměry ploché dvojpólové vidlice síťového napájení neodpovídají předepsanému vzoru a při zasouvání vidlice může v této souvislosti dojít k úrazu elektrickým proudem.

Výrobek není vybaven návodem k bezpečnému užívání v českém jazyce a značení výrobku je nevyhovující.

Přijatá opatření

ČOI zakázala distribuci uvedeného výrobku a nařídila jeho stažení z distribuce. Kompletní dokumentace byla odeslána na Ministerstvo průmyslu a obchodu k nahlášení do systému RAPEX.

 


Celá zpráva zde:

nebezpecne-klavesy-shan-dou-velke.jpg (, 205,13 KB)

2022 © Česká obchodní inspekce, Všechna práva vyhrazena