Na západě Čech padělků ubývá

(Plzeň, 14. květen 2013) Rozsáhlá kontrolní akce inspektorů České obchodní inspekce a příslušníků Policie ČR zaměřená na prodej, nabídku a skladování padělků, tj. na zboží porušující některá práva duševního vlastnictví, proběhla ve čtvrtek 9. května na tržnicích Folmava a Potůčky. Bylo zkontrolováno celkem 39 stánků, z toho na 16 z nich bylo zjištěno 460 kusů padělků oděvů a galanterie. Hodnota zajištěného zboží vyjádřená cenou originálů představovala 1 170 780 Kč.

I když se jedná o značné množství, dochází oproti předchozím obdobím k úbytku padělků a napodobenin na příhraničních tržnicích, což je výsledkem systematické součinnosti ČOI s dalšími kontrolními orgány. Daří se prosazovat dodržování zákonů u stále většího počtu prodejců, a to zejména pomocí  lepšího využívání zákonných sankcí ze strany České obchodní inspekce, kdy výjimkou nejsou pokuty ve výši 150 tisíc Kč, navíc  spojené i se zajištěním zboží.

Nejčastěji porušují prodejci ustanovení zákona o ochraně spotřebitele tím, že u nabízeného zboží neuvádějí náležitým způsobem informace o ceně. Toto porušení bylo zjištěno u více než poloviny kontrolovaných stánků. Za odhalené nedostatky bylo prodejcům uloženo 18 pokut v celkové výši 60 000 Kč a čtyři závažnější případy budou řešeny ve správním řízení.


Celá zpráva zde:
2022 © Česká obchodní inspekce, Všechna práva vyhrazena